השמנה ומערכת העצבים – מחקרים

השמנה ומערכת העצבים – מחקרים

חדשנות מחקרית לקשר בן השמנה למערכת העצבים כללי ותופעות נלוות :

מאמר על ההשלכות של משקל יתר על מע' העצבים המרכזית

Obesity and Vulnerability of the CNS, 2009

סקירת מחקרים זו על השלכות ה-obesity על מערכת העצבים המרכזית, מראה כי שינויים מטבוליים, הנגרמים כתוצאה מ-obesity, בשילוב עם גיל, עלולים לפגוע בתפקוד המוח ולהאיץ מחלות תלויות-גיל במערכת העצבים, לדוגמא דמנציה.

מאמרים על השלכות משקל יתר על תקינות מע' העצבים המרכזית

Diabetes, Obesity and the Brain, 2015

ה-obesity והסוכרת מהווים גורם סיכון מוגבר לתקינותה של מערכת העצבים המרכזית, ועלולים להביא לירידה ברמת התפקוד הקוגניטיבי.

גיליון של כתב העת מוקדש להיבטים שונים של התופעה.

מאמר: תפקיד מערכת העצבים המרכזית בהשגת איזון אנרגטי

Cognitive and Autonomic Determinants of Energy Homeostasis in Obesity, 2015

תופעת ה-obesity נובעת מחוסר איזון אנרגטי בין האנרגיה הנכנסת לגוף לבין זו היוצאת ממנו. סקירת מחקרים זו מתארת את שיווי המשקל האנרגטי ואת תפקידה של מערכת העצבים המרכזית בתהליך השגתו. בתהליך זה פועלות מערכות במוח, המעורבות בבקרה על התיאבון   (dopamine mesolimbic circuit, the opioid, endocannabinoid and melanocortin systems)   לצד הורמונים המופרשים ממערכת העיכול ומאותתים למערכת העצבים המרכזית על מצב שיווי המשקל האנרגטי.

מחקר: שילוב הפרעות קואורדינציה ושיווי משקל עם משקל יתר

High Risk for Obesity in Children…, 2014

מחקר מצא כי לילדים הסובלים מהשילוב של הפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD) ובעיות שיווי-משקל, יש סיכון יותר מכפול ל-obesity בהשוואה לילדים עם התפתחות נורמלית. כמו כן נצפה אצלם שיעור גבוה יותר של obesity בהשוואה לילדים עם DCD בלבד (ללא בעיות שיווי משקל). החוקרים ממליצים על תוכנית של פעילות גופנית המשלבת תרגול שווי משקל והוצאת אנרגיה לילדים אלו.

 

מחקר: הקשר בין הפרעת קואורדינציה התפתחותית ו-obesity

Metabolic Syndrome in Children with and without Developmental Coordination Disorder, 2011

בילדים הסובלים מהפרעת קואורדינציה התפתחותית (DCD) נצפה שיעור גבוה יחסית של obesity בהשוואה לילדים עם התפתחות מוטורית תקינה. היות שבמחקר נמצאו אצלם גם רמות גבוהות של טריגליצרידים ולחץ דם, טוענים החוקרים כי ילדים בעלי הפרעת קואורדינציה התפתחותית הם בסיכון גבוה כמעט פי שלושה ללקות בסינדרום המטבולי (המשלב שומן בטני, לחץ דם גבוה, תנגודת אינסולין ורמה גבוהה של שומנים בדם).

לא נמצאו ממצאים המעידים על קשר ישיר בין תופעת משקל היתר (obesity) לבין הפרעה בוויסות חושי וכמה מנגזרותיה. יחד עם זאת, כמה מחקרים מניחים, שמשקל היתר, המתלווה לעיתים להפרעה בוויסות חושי, נובע מהיעדר פעילות וקשיי אכילה.

בהקשר של מערכת העצבים המרכזית, נמצאו מאמרים על קשר בין בעיות שווי משקל וקואורדינציה לבין משקל יתר, וכן נמצא קשר בין עיכוב התפתחותי למשקל יתר.

מסיכום מחקרים אלו ניתן לראות כי טיפול אמיתי בהשמנה יכלול בן היתר התייחסות למערכת העצבים הן בבדיקות דם והן בתוצאות נירולוגיות ותשאול מקיף.

לפרטים עבור טיפול בילדך למניעת השמנה וקיום אורח חיים בריא יש למלא את הפרטים מטה :

 

מיכל טל פס
bmidottovot@gmail.com

מיכל טל פס יזמית פורטל במידות טובות מקדמת בריאות יועצת למידות גדולות bmidottovot@gmail.com

אין תגובות כרגע

רשום תגובה