השמנה זו מחלה ודאית, האומנם?

השמנה זו מחלה ודאית, האומנם?

שמן וטוב לו?
האם בריאות והשמנה יכולים להתקיים יחדיו?

בשנים האחרונות עולה המודעות לתזונה בריאה ,פעילות גופנית ושלווה נפשית כמקור לאורח חיים בריא .
מתווסף לכך המודעות הגדלה לשמירה על משקל גוף תקין למניעת מחלות לב, כלי דם וסכרת

נשאלת השאלה האם כל בעל מידה גדולה הוא בהכרח חולה או בעל סיכוי גבוה יותר לחלות בהשוואה לאדם רזה?


לאחרונה חלוקות הדעות בנושא זה, ונשמעים קולות שונים, יש הסבורים שמידות גדולות הן מעצם המשקל העודף נמצאות בקבוצת סיכון למחלות ולפיכך גם בהשוואה לאנשים רזים הפוטנציאל מחלות אצלם גבוהה יותר באופן אוטומטי לכן מוטב שירדו במשקל ובכך יצמצמו את הסיכון ויפה שעה אחת קודם.

בעניין זה אני חולקת על טענה זו, לדעתי טווח השונות במידות הגדולות היא רחבה מאוד וכוללת את:
מידת ההשמנה, אופן ניהול אורח החיים של האדם, הגנטיקה ומערך הטיפול בו הוא נוקט לשמירה על בריאות תקינה.
ראשית, אדם מגיע לעולם עם מטען גנטי המשפיע על סיכויי מחלות באופן שווה לאדם רזה או שמן .

שנית, פוטנציאל מחוללי המחלות תלויים בתנאי הסביבה שהם זיהום האוויר, התזונה, הפעילות הגופנית, השלווה הנפשית ואלו יכולים להיות מנוהלים היטב אצל אדם בעל עודף משקל בניגוד לאדם בעל נתונים זהים אשר מזניח את תזונתו ונמצא בסביבה מזוהמת.

אכן, להשמנה קיצונית יש השפעה וסקולרית והורמונלית על תהליכים גופנים שונים כגון עומס על המפרקים, נשימה וכו' אך אין לכלול באופן מיידי כי אדם זה חולה ברמות חמורות יותר מאדם שאינו במשקל יתר .
לדוגמה מעשן כבד, עובד בסבלות שנים רבות, שניהם בקבוצת סיכון גבוהה לפגיעות גופניות כאלה ואחרות.

לא קל להיות שמן פיזית ובריאותית אך שמן שאינו קיצוני אינו בהכרח חולני קשה בעוד שזה מתנהל באורח חיים מייטבי.

קחו למחשבה, אדם רזה שאינו אוכל באופן מסודר ובריא, אינו מתעמל ואינו מנהל את הבריאות האם הוא בריא יותר ממקבילו האדם השמן? בהווה ? בעתיד?

נוסף על כך, אדם בעל משקל יתר המנהל את השמנתו עם פתרונות ייעודיים וצוות מקצועי תוך הכרת המגבלות הקיימות הן בירידה במשקל והן בפתרונות שיכולים להקל עליו תוך שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית יכול ליהנות מחיים מתפקדים ומלאים בדומה לאדם במשקל תקין.

יתרון חשוב הוא ליצור את ההזדמנות לבעלי המשקל העודף ,ללמוד את הפתרונות ולא רק את ההפחדות למחלות עתידיות עד היום הפתרון להשמנה היא הפניה לתהליכי הרזיה בעוד שההיסטוריה מראה כי ההצלחה מוגבלת בטווח הארוך ורק למידה של הרגלי תזונה בריאה ושיגרת חיים פעילה היא המתכון לחיים עם שביעות רצון וזאת ניתן לעשות על ידי שילוב פתרונות ייעודיים להתמודדות עם הגודל הפיזי .

לגבי נימוק המתנגדים המתייחס לטענה כי השמנה היא המגפה של המאה ה- 21 טענתי שאכן כן מדובר במגפה של המאה ה- 21 כל עוד זו אינה מנוהלת על ידי "החולים" הרדופים על ידי פחדים ולא מכוונים ללמידה של פתרונות לחיים בריאים ,נוחים, מספקים ומהנים בשילוב הגודל שהוא מצב נתון אותו לא הצלחנו (עדין) להביא להרזיה לטווח ארוך.

לסיום, אני מקווה שכל אדם בעל מידה גדולה כקטנה יפעל לשיפור אורח חייו תוך מציאת הפתרונות נכונים עבורו באתגרים בהם הוא מתמודד, במחשבה האם באמת יש תרופות קסם ? למרות שאני באמת רוצה וכיצד אני בונה מערכת שמסייע לי לפי מה שאני מכיר את עצמי, בחוזקות ובחולשות שאני מכיר, על מנת לנהל חיים מאושרים, נוחים ובריאים-אפילו במידה גדולה.

hashmana-mahala-maamar

במידות טובות
lihen.franko@gmail.com
אין תגובות כרגע

רשום תגובה