טעויות אבחון של רופאים מול פציינטים בעלי מידות גדולות

טעויות אבחון של רופאים מול פציינטים בעלי מידות גדולות

כמעט כל בעל משקל עודף מכיר את הסיטואציה שבה הד"ר המלומד יושב מולך בהבעה רצינית וטוען בקול: "תרד במשקל "

כמעט כל רופא משייך את הבעיה הרפואית שהצבת בפניו למשקל העודף, האם באמת כל בעיה רפואית קשורה למשקל עודף?

כאבי הגב הם ה"לחם והחמאה" של האורטופדים לשלוח את בעלי המשקל העודף לדיאטות בטענה כי המשקל הוא זה שגורם לאותם כאבי הגב, מבדיקות סטטיסטיות אכן יש אמת, משקל יתר גורם לעומס על המפרקים, על עמוד השדרה על היציבה, אבל לא זו הסיבה היחידה וסביר להניח שלא זו הסיבה שמחוללת את הפניה למכאובי הגב אצל בעלי המידות הגדולות .

במרפאות אורטופדיה ניתן לראות גם אנשים ללא עודף משקל עם בעיות דומות, בגלאים שונים לכן עולה השאלה האם ההקשר הישיר בן השמנה למחלה הוא בהתאמה מלאה? האם אין צורך לחפש בעיות קודמות שאינן תלויות משקל שזה רק פוטנציאל להחרפה ?

הייתכן שמחולל הבעיה אינה קשורה למשקל וכאשר הבעיה מתחוללת כאשר המשקל יתר רק מחולל אותה? (כגון עקמת, פלטפוס, גנים סרטניים וכו')

האם יכולים להיות מחוללי מחלה אחרים שיהיו טריגר בעתיד ללא הקשר למידה הגדולה ולכן מומלץ לטפל בשורש הבעיה או אפילו לזהות קודם לפני ההשמנה? ( הריון, סטרס, זיהום אויר, זיקנה וכו)

בעוד שלא נמצא סטטיסטיקה רחבה שמידות גדולות חולים יותר בהשוואה לבעלי משקל תקין בעוד שמתנהלים על בסיס אורח חיים מקיים בריאות (תזונה ,פעילות גופנית ומודעות לצרכים גופנים ונפשיים) העברת האחריות ל"לרדת המשקל" כפתרון למצוקת הכאב, מחלה איתה באו היא לרב פתרון לספטום ולא לבעית השורש.

מתי בפעם האחרונה שאל אותך רופא המשפחה (לא על מנת לשלוח אותך לתהליך ירידה במשקל), מהם הרגלי האכילה שלך ? האם אתה מתנהל באופן מקיים בריאות?

האם אתה מוצא פתרונות לגורמי הסיכון השורשיים שלך כגון הסטוריה משפחתית של סוכר, יתר לחץ דם, דיכאון, כאבי גב, מה שנקרא היום רפואה מונעת ?

מתי בפעם האחרונה נשלחת עי הרופא ללמוד על תזונה נכונה, יציבה נכונה, רגיעה ופיתוח המודעות האישית למטרת שיפור המדדים הרפואיים שלך שאינם למטרת ירידה במשקל ?

האם המטרה היא "לרדת במשקל" ולהגיע ל"מספר הזוכה" או לשפר את הבריאות הגופנית והנפשית גם יחד ולקיים רפואה מונעת בכלל ולמידות גדולות בפרט?

סביר להניח, שאתה מכיר יותר את ההפניות לדיאטניות ותוכניות ההרזיה כתשובה לכל מכאוב או בעיה גופנית בתוספת טיפול סימפטומטי בבעיה. המחשבה שאני מעוניינת להעביר אליך, כידוע בתהליך ההרזיה המוכר, מתקיים למידת אורח חיים בריא בתוספת החזקה עצומה של צמצום קלורי לירידה במשקל עם יד על הלב על מה אתה שם את הדגש על הלמידה של אורח חיים בריא או על החוסן הנפשי של ההתמודדות וההתגייסות לירידה במשקל, להגיע למשקל היעד? התשובה די ברורה לנו- כמות התודעה של המוח שלנו מוגבלת והמוח עסוק בהתגייסות לצמצום הקלורי ופחות ללמידה של האורח החיים הבריא ש"על הדרך" מקבל תזונה משופרת מלפני ההליך.

יש מקום לתת מקום על פתרון אבחון וטיפול רפואי שונה!

למידת הרגלי תזונה ואורח חיים בריא ללא ירידה במשקל, לשחרר את התודעה מהתעסקות בכמויות ובצמצום ולסגל הרגלים אחרים עד לתהליך "אוטומט".

לאחר תקופת הרגל והתייצבות, להתחיל תהליך הדרגתית של ירידה במשקל ע"י צמצום כל זאת עם מציאת פתרונות שונים לבעיה הרפואית שסביר שתשתפר עם תהליך אכילה מקיימת בריאות ופעילות מותאמת שכזכור זו נעשתה בהדרגתיות וללא יצירת סטרס, דבר שהביא לרב לעלייה חוזרת במשקל לאחר הירידה.

מציאת השיטה הטובה ביותר לאיזון אורח החיים בריא מומלץ שכל אחד ימצא לעצמו את הדרך המועדפת עליו.

הטענה ההגיונית שעומדת מאחורי הדברים, שכל המידע, השירותים והיועצים זמינים ובשפע צריך רק לשלוף יד ולאסוף את "שליח האלוהים שלך" .

כך הדבר גם במציאת פתרונות למכאובים מתוך הבעיות הפיזיות כיום כגון מדרסים למניעת כאבי הגב, נעלים נוחות, פעילות גופנית אהובה ומותאמת למידה גדולה ועוד…

*אין לראות בכתוב המלצה או ייעוץ להמנע מטיפול רפואי או המלצה לביצוע פעולה כלשהי.

masmer-maamar

במידות טובות
lihen.franko@gmail.com
אין תגובות כרגע

רשום תגובה