טרום סכרת וסכרת

טרום סכרת וסכרת

טרום סוכרת

מצבי טרום סוכרת מתגלים לרוב באקראי או בבדיקות סקר שגרתיות, מכיוון שהסובלים ממצבי טרום-סוכרת אינם חשים כל פגיעה במצבם הבריאותי.

יש שני מצבים אופייניים להתעוררות החשד לסוכרת, בראשון מופיעים תסמינים מטרידים כמו תיאבון מוגבר, שתייה מרובה, השתנה מרובה, טשטוש בראייה, גרד טורדני, ירידה פתאומית במשקל (בלי דיאטה), אין אונות, תחושת עייפות קשה, ריפוי איטי של פצעים.  

במצב השני אין תסמינים מורגשים. אתם חשים בריאים ונמרצים, אך בבדיקת דם ללא צום נמצא שרמת הגלוקוז בדמכם היא יותר מ־200 מ”ג/אחוז. אמנם בדיקה זו אינה קובעת שאתם סוכרתיים, אך יהיה עליכם לבצע בדיקה חוזרת בצום של עשר שעות לפחות.

 

אנשים הנחשבים בסיכון מוגבר לסוכרת הם אלו עם סיפור משפחתי של סוכרת, עודף משקל, סוכרת הריון בעבר, לידת תינוק במשקל מעל 4 ק"ג בעבר ועוד.

טרום סוכרת הוא בעצם מצב שבו הגוף מאותת לנו בצורה חרישית וכמעט בלתי מורגשת כי הוא זקוק לאיזון, מצב זה הינו טרום התפרצות המחלה.

מה הטיפול במצב טרום סוכרתי לפני התרופות ?

במידה שאכן נמצא מצב של טרום סוכרת, 

  • חיוני ביותר תזונה ופעילות גופנית
    • הפסקת עישון
    • תרופות – ישנן רופאים הממליצים על תרופות שנבדקו בקרב אנשים במצבי טרום סוכרת ונמצאו כבעלות יכולת מסוימת במניעתה, כגון גלוקופאג', גלוקומין, אנו ממליצים על תוספי תזונה שיכולים להוריד את הטרום סוכרת לחלוטין ללא תרופות . במידה והרופא מתעקש על תרופות מומלץ על גלוקופז היות והוא מבוסס על צמח חרצית צרפתית. 
  •     במקביל יש כמובן להקפיד על ערכים תקינים  של לחץ דם וכן ערכים תקינים של שומנים וכולסטרול בדם. גם אותם ניתן להפחית על ידי תוספי תזונה
  • מניעת לחצים ומתח , מומלץ ביותר לימוד הפגת מתחים בשיטת ביו פידבק (משוב ממוחשב ) לפרטים והצגת התוכנה לחץ כאן.

 

נמצא במחקרים כי טווח התפרצות טרום סכרת למחלת הסכרת הוא בן 10-15 שנה בגילאים 30-40 והטווח השנים מתקצר ככל שהגיל עולה.ניתן לטפל ואף למנוע סכרת על ידי  שילוב בן תזונה נכונה, פעילות גופנית ומערך תוספים המסייע להורדת סוכרים, הגמשת העורקים והורדת הטרשת הדלקתית הנוצרת במהלך השנים.

 

מערך טיפול בטרום סכרת :

 tosafim1ויטמינים

 

לרב יראו תוצאות שיפור  תוצאות  בבדיקות דם לאחר 3 חודשים, יש לשנות את התזונה ולהוסיף פעילות גופנית מותאמת.

במידה וערכי הסוכר גבוהים מ 140 בצום וA1C גבוהים מ 8 יתכן וכבר זו התחלתה של מחלת הסוכרת ,ניתן לטפל גם בכך ולהוריד את הערכים בשינוי תזונה, פעילות גופנית ותוספים ייעודים חובה לגשת לרופא בהקדם .

מידע זה מתייחס למצבי טרום סוכרת בהם הערכים המפורטים מעלה וכן לסוכרת מסוג 2 בלבד.

יש להתייעץ עם רופא ודיאטן בהתאם להמלצות המפורטות להלן בשקלול המצב הרפואי האישי.

 

 

 

מיכל טל פס
bmidottovot@gmail.com

מיכל טל פס יזמית פורטל במידות טובות מקדמת בריאות יועצת למידות גדולות bmidottovot@gmail.com

אין תגובות כרגע

Sorry, the comment form is closed at this time.