ניתוח בלון

סובלים מהשמנת יתר? קרא עוד

חדש בישראל: הספאץ – בלון מתכוונן המקטין את נפח הקיבה בטוח בהרבה מניתוחי קיצור קיבה, ויעיל יותר מדיאטה


בלון הספאץ המוגן בפטנט בינלאומי, עושה את צעדיו הראשונים בשוק הישראל. הספאץ משווק כבר ב-50 מדינות בעולם – וסייע ל-12 אלף מהסובלים מהשמנת יתר, להסיר כ-50% מעודף משקלם בממוצע.

הטיפול באמצעות בלון הספאץ לא כרוך בסיכונים בריאותיים המאפיינים ניתוחים לקיצור קיבה, מבוצע תחת טשטוש קצר בן 15 דקות, לא כרוך באשפוז, ומאפשר חזרה מהירה לשגרה כבר אחרי שעה מביצוע הפרוצדורה.

היתרונות בבלון הספאץ הוא בכך שניתן לנפחו או לרוקנו בלי להוציאו מהקיבה של המטופל, ובכך לטפל נקודתית בתחושות אי נוחות, או בהסתגלות המטופל להימצאות הבלון בקיבתו או להגדיל את נפח הבלון ליצירת אפקט ירידה נוספת במשקל .

לדברי ד"ר ג'פרי ברוקס, מפתח בלון הספאץ – משך השימוש בבלון הוא הארוך ביותר בשוק כיום, ומספיק על מנת להרגיל את גופו של המטופל לצריכה מועטת של מזון – ובכך תורם רבות לשמירה על אורח חיים בריא בתום התהליך, ומסייע בשמירה על משקל היעד.

ההליך אינו חד פעמי, ניתן לחזור עליו מספר פעמים, והוא איננו כרוך בסיכונים בריאותיים.

ניתן לבצעו ברשת אופטימל –בעלת פריסה ארצית.

מי שסובל מעודף משקל יודע, שהשאיפה לרזות עלולה להיות מתסכלת למדי: לעיתים, גם לאחר הירידה הנכספת במשקל, באמצעות דיאטות אלה ואחרות, קיימת עליה חזרה – לא מעט פעמים בתוספת ריבית. כשההשמנה היא קיצונית, מעגל הקסמים הזה אף מתסכל יותר, וניסיונות ההרזיה קשים יותר. השמנת יתר נחשבת למגפה עולמית, גם בישראל, ופוגעת באחד מתוך ארבעה אנשים. להשמנת יתר השלכות בריאותיות חמורות, היא מקצרת את תוחלת החיים בצורה משמעותית, ופוגעת באיכותם.

דיאטות שונות ופעילות גופנית, חרף פרסומם, נמצאו כלא יעילים ב-96% מהמקרים של השמנת יתר, והנוקטים בהם מרזים תחילה, אך במהרה נרשמת עלייה חזרה למשקל המקורי (ולעיתים אף למשקל גבוה יותר). מן הצד השני, ניתוחים בריאטריים (ניתוחים שונים לקיצור קיבה) הם אמנם בעלי יעילות גבוהה יותר במקרים של השמנת יתר, אך טומנים בחובם סיכונים חמורים.

הפתרון לסיכונים הבריאותיים הכרוכים בפרוצדורות הניתוחיות לקיצור קיבה, הגיע לפני מספר שנים בדמות בלוני קיבה: בלונים המוכנסים לתוך הקיבה בהליך פשוט, כשהם לא מנופחים, ולאחר מכן מתמלאים בנוזל . בשוק קיימים סוגים שונים של בלוני קיבה, כאשר המאפיין המשותף לכולם הוא היכולת לתפוס כשליש מנפח הקיבה, וגם להאריך את זמן ריקון הקיבה. התוצאה: המקום להכנסת מזון מצטמצם, ונרשמת ירידה במשקל.

 

היכולת להקטין את הבלון מעלימה את תחושת אי הנוחות

 

אלא שלמרות יתרונם, הבלונים הקיימים בשוק כיום סובלים מכמה חסרונות. כך, בשבועות הראשונים, 5%-10% מהמטופלים בבלונים יסבלו מאי נוחות, לעיתים כה חריפה, שתצריך את שליפת הבלון מהקיבה. בנוסף, כאשר הבלון מותאם לקיבת המטופל, הוא יושאר בקיבתו לא יותר מלמשך מספר חודשים בודדים, ואז יהיה צורך להוציאו, בגלל ירידה באפקטיביות שלו. מעבר לכך, בבלונים סטנדרטיים, תאבונם של המטופלים חזר לסורו כעבור מספר חודשים, וחלק גדול מהם חווים השמנה חוזרת.

את כלל החסרונות הללו פתר פיתוח בלון הספאץ בעל פטנט עולמי.

"ייחודו העיקרי של בלון ספאץ הוא יכולת הכוונון שלו", אומר ד"ר ג'פרי ברוקס, מפתח הבלון. "בכך יש לנו יכולת להקטין את הבלון, מה שמעלים את תחושת אי הנוחות שממנה סובלים מטופלים רבים בבלון הסטנדרטי".

לדבריו, גם מטופלים המרוצים מגודל הבלון, עלולים לעבור הסתגלות פיזית למציאות הבלון, ולמעשה בכך תמה האפקטיביות המקסימלית שלו.

"כאשר מטופלים עוברים הסתגלות כזו הם חווים הרבה פעמים עצירה בירידה בהשמנה. עד היום, בבלונים סטטיים, היו המטופלים עוברים הוצאה של הבלון מגופם, ורבים מהם היו חוזרים ומעלים במשקל כעבור מספר חודשים". אומר ד"ר ברוקס.

לדבריו בבלון הספאץ', אותו ניתן לכוונן בטיפול פשוט וקצר, ולהגדיל את נפחו, אפילו מספר שבועות או חודשים מתחילת השימוש בו, ובכך מתחדשת השפעתו, וזאת מבלי להוציאו מגוף המטופל. "בצורה זו, ניתן להמשיך בטיפול ובירידה במשקל, ללא דד ליין של חודשים ספורים" אומר ד"ר ברוקס.

הטיפול באמצעות בלון הספאץ מאושר על ידי משרד הבריאות בישראל , ויש לו תו תקן ה-CE האירופאי.

לדברי ד"ר ברוקס, הבלון מתאים לכל מי שסובל ממשקל עודף, עם BMI  של 29 ומעלה, ושלא עבר ניתוח בקיבה או בוושט. כמו כן, הטיפול לא מומלץ למי שנוטל באופן קבוע בתרופות עם מדללי דם.

 

בלי כאב, סבל או אשפוז

 

החדרת הבלון לקיבה, להבדיל מניתוחי קיצור קיבה מורכבים, הינו הליך פשוט, הנמשך כ-15 דקות ומתבצע תחת טשטוש, ולא בהרדמה מלאה.

ההליך לא כרוך בניתוח , להבדיל מהליכים ניתוחיים בריאטריים, הכוללים הרדמה מלאה.

החדרת הבלון לא כרוכה בכאב או מצריכה אשפוז, ומאפשרת התאוששות מהירה של שעה מסיום ההליך, וחזרה לשגרת חיים מלאה. בנוסף, להבדיל מפרוצדורות אחרות של קיצור קיבה, ניתן לחזור על השימוש בבלון פעמים נוספות בעתיד.

 

"החסרונות בבלונים – הסתגלות, וחזרה לתיאבון המקורי עם הוצאתם"

 

לדברי ד"ר ברוקס, השימוש בבלונים לקיצור קיבה איננו חדש, ואכן מפחית באופן משמעותי את הסיכונים ואת הסבל מההליך, אך בשימוש בבלונים התגלתה בעיה חדשה של עלייה בתיאבון עם הוצאת הבלון מהגוף, וזאת בתום חודשים בודדים עם סיום השפעתו", אומר ד"ר ברוקס. "תופעה זו אינה קיימת עם בלון ספאץ, השוהה זמן ממושך בהרבה מבלונים סטטיים, מאפשר זמן השפעה אפקטיבי בן שנה , ואז, המטופל, כבר מסתגל לחיים ללא הבלון".

הבלון בעל הפטנט הבינלאומי, עושה בימים אלה את צעדיו הראשונים בישראל. הוא משווק כבר בלמעלה מ-50 מדינות ברחבי העולם, וסייע כבר ללמעלה מ-12,000 מטופלים לרזות, כרובם הסירו ממשקל גופם לפחות מחצית מעודף משקלם  .

לדברי ד"ר ברוקס, התוצאות המרשימות הללו בירידה במשקל מתקרבות לאפקטיביות המתקבלת בניתוחים בריאטריים – שם המטופלים מסירים בממוצע כ-60% מהמשקל העודף – אך זאת בהיעדר הסיכון, תוך נוחות רבה הרבה יותר בהתאמת הבלון למטופל. .

"בחרתי לבצע את הטיפול באמצעות בלון הספאץ ב'אופטימל', לאחר בחינת מרכזים רפואיים שונים, מכיוון שברשות אופטימל תשתית ומערכת תמיכה מתאימה", אומר ד"ר ברוקס. "היתרונות של הספאץ ברורים, ותורמים לירידה קלה ובטוחה במשקל, אך עדיין יש צורך בשיתוף הפעולה של המטופל, ובתמיכת הצוות המקצועי הקיים ב'אופטימל', הכולל דיאטנית, מדריך פעילות גופנית ופסיכולוג. זאת משום שאנחנו לא רק נותנים למטופל אפשרות לרדת במשקל, אלא גם את הכלים הנכונים להתמודד עם האתגרים הנכונים לו בחיים לאחר הוצאת הבלון, מבלי לפתח בבלון תלות ארוכת טווח".

מחיר הטיפול באמצעות בלון הספאץ החדשני: 19,800 שקלים. מחיר לכל הגדלה נוספת של הבלון: 3,800 שקלים.

הטיפול בבלון מוכר על ידי ביטוחי הבריאות הפרטיים, למי שעומד בקריטריונים של השמנת יתר, אך עדיין לא זכה להיכלל בסל הבריאות, ובטיפולים של הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

מכון 'אופטימל' נהנה מפריסה ארצית, ומחזיק קליניקות בתל אביב, חיפה וירושלים.