" הכל במח" הקשר בין השמנה להפרעות הקשב- הפתרון להרזיה שפויה

" הכל במח" הקשר בין השמנה להפרעות הקשב- הפתרון להרזיה שפויה

הקשר בין השמנה להפרעות הקשב

השכיחות של הפרעת קשב אצל הסובלים ממשקל עודף ומנסים להשילו הינה פי 6 יותר בהשוואה לכלל האוכלוסיה במאמר הזה אפרט על הקשר בין השמנה להפרעות הקשב, ועל דרכי הטיפול:

אפשר לומר שהפרעת קשב וריכוז לא מטופלת עלולה לפגוע ביכולת לשמור על משקל תקין

בהפרעת קשב וריכוז כמו גם בהשמנה קיימת פעילות לא תקינה של דופמין במוח. דופמין, מוליך עצבי בעל תפקידים רבים הלוקח בין היתר חלק בתהליך ויסות התיאבון לצד היותו גם מוליך עצבי מרכזי בכל הקשור לשמירה על קשב, ריכוז והיפראקטיביות.

מזונות עתירי אנרגיה מעלים את רמת הדופמין בגוף ויתכן כי העלאת רמת הדופמין במוח באמצעות פחמימות וסוכרים מהווה למעשה מנגנון המפצה על הפרעת הקשב, ומסייע לסובלים בתפקוד היום יומי.

לבצע משימות ביעילות

אחת המערכות שמתפקדות באופן לקוי אצל הסובלים מהפרעת קשב וריכוז היא מערכת "התפקודים הניהוליים" Executive function. מערכת עצבית זאת מתמחה ביצירת והנעת תהליכים הקשורים לתכנון וביצוע פעולות בעלות יעד מוגדר (לדוגמא, לתכנן דיאטה ולדבוק בה) אחד ממאפייניה היא היכולת לשמור על קשב רציף.

מחקר נוסף מצא כי גם הסובלים מהפרעת קשב וריכוז וגם הסובלים מהשמנת יתר, מדווחים על התנהגות זהה בכל הנוגע להרגלי אכילה, לדוגמא נטייה לאכול ארוחות לא מסודרות, היעדר תשומת לב בבחירת מרכיבי הארוחה ואף קושי בזיהוי תחושת רעב או שובע במשולב עם מנגנון דחיית סיפוקים מיידים מוגבל, המוביל לאכילה לא מבוקרת מתוך דחף בלתי נשלט.

אצל הסובלים מהפרעת קשב וריכוז קיים גם קושי לויסות רגשות, אכילה יכולה להוות פיצוי במצבים בהם ישנן תנודות במצב הרוח או במצבים שמעוררים רגשות מורכבים/טעונים.

השילוב בין שתי ההפרעות הנ"ל יפעל לרעתו, הפחתה במשקל מצריכה יכולת תכנון, ארגון וביצוע פעולות הכרוכות במאמץ מנטלי ממושך (למשל אימוני ספורט) ואלה בדיוק אותם הקשיים תחילתה של דיאטה מלווה בהבטחות, תקוות וציפיות, כל אלה נשכחים כלא היו בהעדר תגמול מיידי, הנחוץ לסובלים מ-ADHD בהיעדרו (שהרי ירידה במשקל משמעה תהליך איטי המצריך זמן), נוצר תסכול, המוביל לירידה בנכונות ובהתמדה הנדרשים במהלך תהליך הרזיה.

אנשים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז, הצליחו בעזרת טיפול תרופתי מתאים, להתמיד באופן משמעותי יותר בתוכנית הדיאטה שלהם ולרדת במשקל.

עורכי המחקר משערים כי בעזרת תרופות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז נעשה שימוש מופחת באוכל כאמצעי לשיפור הריכוז, גדלה יכולת התמדה בפעילות גופנית, בארגון ותכנון סדר יום ובכל הקשור לאכילה מסודרת.

בנוסף, המוטיבציה של המטופלים להשקיע בתזונה נכונה ובריאה עלתה, גם יכולת ההקשבה העצמית לתחושת רעב ושובע טבעיים חודדה וכפועל יוצא מכל אלו חל שיפור עצום בהרגלי האכילה של הנבדקים ובשיעורי ההצלחה לאורך זמן של הורדה במשקל.

ידוע כי טיפול בריטלין מפחית תיאבון, חשוב להדגיש כי האפקט זה בא לידי ביטוי בעיקר בחודשיים הראשונים לטיפול שלאחריהם התיאבון "מתנרמל".

כמו כן לאחרונה חלו התפתחויות בתחום הטיפול שאינו תרופתי למעוניינים השאירו פרטים מטה .

לקבלת מידע נוסף מלאו פרטים

שם (חובה) :
דואר אלקטרוני (חובה) :
טלפון (חובה) :
כתובת :
תוכן ההודעה :


מיכל טל פס
bmidottovot@gmail.com

מיכל טל פס יזמית פורטל במידות טובות מקדמת בריאות יועצת למידות גדולות bmidottovot@gmail.com

אין תגובות כרגע

רשום תגובה